مهندس طاهری دوشنبه 12 مهر 1395 01:30 ب.ظ نظرات ()
زیست : 

در خصوص درس زیست شناسی همه شنیدیم که باید ریز به ریز خوانده شود و ... . اما از آن جا که موضوع بسیار مهمی است قصد داریم مختصرا درباره آن توضیح دهیم.

روش غلطی که اکثر دانش‌آموزان انتخابش هم می‌کنند اینه که از همان ابتدا شروع می‌کنن به حفظ کردن جملات کتاب درسی ، زیر کلمات و قید‌ها خط می‌کشند، مورد‌ها را شماره‌گذاری می‌کنند و ... . اما روش درست مطالعه این درس چجوریه؟ 

باید توجه کنیم که تمام جملات و شکل های کتاب که جز منابع طرح سوال هستند یک به یک باید بررسی و تحلیل بشن. یعنی کاملا باید به معنی و مفهوم آن پی ببرین و سعی کنین ارتباط آن با سایر جملات را از هر جایی از سه کتاب زیست شناسی پیدا کنین( نکات ترکیبی ). حتما به فعالیت ها ،خود آزمایی ها و تفکر های نقادانه هم توجه کنین. 

وقتی جمله یا جملاتی را برای بار اول میخونین کمی مکث کنین، خوب روی آن فکر کنین، به مفهوم آن، به ارتباط آن با سایر مطالب و ... .

به عنوان مثال وقتی درباره گردش خون ماهی مطالعه می‌کنین که شبکه مویرگی بین سرخرگ ها قرار دارد(بر خلاف حالت عادی که باید بین سرخرگ ها و سیاهرگ ها باشد) پیش خودتان بگویید که دیگر کجا از این استثنا ها داشتیم(شبکه گلومرولی، کبد، خرچنگ دراز و کرم خاکی). البته ممکنه فکر کنین که اینجور زیست خوندن خیلی وقت گیره اما باید توجه کنین که بدون وقت گذاشتن روی زیست نمیشه تو این درس به تسلط رسید. 

 در پست‌های بعدی بیشتر در مورد زیست‌شناسی و روش خوندن اون صحبت میکنم.
.......................................................
 مهندس صادق طاهری ، مشاور و برنامه ریز فوق تخصصی کنکور